EMLAK VERGİSİ SORGULAMA


EMLAK VERGİSİ SORGULAMA

Emlak vergisi uygulamasında herhangi bir beyanname verme zorunluluğu yoktur. Fakat, taşınmazın emlak vergi değerinin değişmesine sebep olan hallerde (emlak vergi mükellefinin değişmesi, arsa ve arazinin ifraz ve tevhidi gibi) bu durumun olduğu bütçe yılı sonuna kadar ilgili belediyeye bildirimde bulunulmalıdır. Ancak söz konusu durum içinde bulunulan yılın son 3 ayı içerisinde meydana gelmiş ise yine aynı şekilde  3 ay içinde ilgili belediyeye bildirimde bulunulması gerekmektedir.

Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenir?

Belediyeler tarafından tahsil edilmekte olan emlak vergisi ödeme süreleri şu şekildedir.

1. Taksit Mart, Nisan ve Mayıs aylarında ödenmektedir.
2. Taksit Kasım ayı içinde ödenmektedir.

Güncelleme tarihi: 07.11.2015

Bir çok vergi borcunu olduğu gibi emlak vergisi borçlarınızı da GİB borç bilgilendirme servisi sayesinde öğrenebilirsiniz. Aşağıda gördüğünüz borç bilgilendirme servisine öncelikle TC kimlik numarasını daha sonra nüfus cüzdanı ser ve sıra numaralarını girmelisiniz. Ardından ailenizden birinin TC kimlik numarasını yada annenizin kızlık soyadının 1 veya 2. harfini ilgili alana girmelisiniz.

Son olarak güvenlik kodu bölümündeki karakterleri ilgili bölüme girerek tamam butonuna basınız. Borcunuz varsa karşınıza gelecek ekranda detaylarıyla birlikte size gösterilecektir. Borcunuz olması durumunda kredi kartı ile emlak verisi borçlarınızı ödeyebilirsiniz. Borcunuz yoksa gelecek uyarı ekranıyla borç bulunamadı uyarısı yapacaktır. Emlak vergisi borçlarınızı bu şekilde kolaylıkla halledebilirsiniz. İnternet vergi dairesinin hayatımıza kazandırmış olduğu kolaylıklardan bir tanesini sizlere anlattık.

borc-sorgulama


Etiketler: , , , , , , , ,

Bu yazı için 5 yorum yapıldı:

 1. mehtap keefeli diyor ki:

  ne borcum var?

 2. GÜLBEY YILDIZ diyor ki:

  BORCUM VARMI

  1. admin diyor ki:

   Gulbey bey sorgulama yaparak borcunuzu ogrenebilirsiniz

 3. KADİR SAYAR diyor ki:

  2014 EMLAK VERGİSİ BORCUMUN BİLDİRİLMESİNİ RİCA EDERİM.

 4. saadet saraç diyor ki:

  2014 yılı 2.döneme ait emlak vergisi borcum var mı

Yorum Yaz

sorgula.gen.tr 2016 hakları saklıdır.Sitemizin devlet kurumlarıyla herhangi bir alakası olmadığı gibi sizinle paylaştığımız yazılar tamamen bilgilendirici ve yönlendirici içeriklerden oluşmaktadır.T.C Devletinin vergi işlemlerinin yapıldığı resmi internet sitesi www.gib.gov.tr sitesidir.