İMEİ DEĞİŞTİRME

İMEİ DEĞİŞTİRME

İMEİ, taşınabilir iletişim cihazlarının kimlik numarasıdır denilebilir. Dünya genelinde üretilen mobil cihazlara üretim aşamasında bir İMEİ numarası verilmektedir. Bu numara cihaza aittir ve başka bir cihazda kullanılamaz.

İMEİ uygulaması cihazın çalınma kaybolma gibi durumlarda tespit edilmesine ya da cihaz sahibini başvurması halinde bloke edilmesinde etkili olmaktadır. İMEİ değiştirme uygulaması, genellikle yurtdışından getirilen cep telefonlarında uygulanmaktadır. Bu uygulama işlem ilgili cihaza resmiyet kazandırılması asıl amaçtır.

İMEİ değiştirme uygulaması için cep telefonunda işlem yapılabildiği gibi aşağıda vereceğimiz link üzerinden de imei kayıt işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bunun için aşağıda verilen linki tıklayarak hizmet sayfasına ulaşmak ve sayfadaki yönergeleri takip ederek işlem yapmak yeterli olmaktadır.

Güncelleme tarihi: 16.11.2015

İmei değiştirme işlemi devletin resmi bir hizmeti değildir. Kişiler kaçak yollarla yurda soktuğu cihazlara tanımlanan başka cihaz imei numaralarını internet ortamında kullanılan uygulamalar sayesinde yüklemektedir. Ancak bu işlem legal değildir. BTK tarafından saptanan cihazlar kullanıma kapatılmaktadır.

İmei kayıt işlemi için yapmanız gereken e devlet sistemine giriş yaparak cihazınızın kaydını gerçekleştirmek. Onun dışındaki illegal yollara itibar etmeyiniz. sorgula.gen.tr olarak sizleri uyarmak ve doğru bilgiler vermek en önemli görevlerimiz arasında gelmektedir.

İMEİ SORGULAMA VE KAYIT İÇİN : TIKLAYINIZ
Etiketler: , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

 1. Fatma Hagemann dedi ki:

  Merhaba, yanlis bilgilendirmeler sonucu bana hediye gelen yurt disindan telefona imei kaydi icin ziraat bankasina vergi yatirmam oldu. Fakat imei kaydin icin 30 gunu gectigi icin yaptiramadim. Telefonu da actiramadim.
  Ziraat bankasina odedigim imei vergisi icin paranin bana iadesini istiyorum.
  Nasil bir yol izlemem konusunda yardimci olusaniz sevinirim.
  Saygilarimla
  Fatma

Yorum Yaz

sorgula.gen.tr 2016 hakları saklıdır.Sitemizin devlet kurumlarıyla herhangi bir alakası olmadığı gibi sizinle paylaştığımız yazılar tamamen bilgilendirici ve yönlendirici içeriklerden oluşmaktadır.T.C Devletinin vergi işlemlerinin yapıldığı resmi internet sitesi www.gib.gov.tr sitesidir.