MEBBİS GİRİŞ

MEBBİS GİRİŞ

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından oluşturulan MEBBİS; uzun adıyla Milli Eğitim Bakanlığı Bilişim Sistemleri, eğitim işlemlerinin online olarak yapılmasını sağlamaktadır. MEBBİS adı ile oluşturulan birim yazılım anlamında çalışırken, e okul gibi pek çok yazılımın ortaya çıkması sağlanmıştır. Böylece eğitim alanında işlemlerin online olarak yapılmaya başlanması büyük bir avantaj sağlamıştır.

MEBBİS Hizmetleri Nelerdir?

MEBBİS hizmetleri konusunda kesin bilgiler verilmesi pek mümkün olmadığı gibi hizmetlerde sürekli revizyonlar ve eklemeler yapılmaktadır. Bu nedenle güncel hizmet listesi için kişileri MEBBİS internet sitesini kullanması gerekmektedir. Bu noktada ise kişilerin MEBBİS internet sisti olan https://mebbis.meb.gov.tr/ adresine giriş yapması yeterli olacaktır. Siteye erişim sağlandığında güncel hizmetler ve modüller hakkında kesin bilgilere erişim sağlanabilir. Bunun yanında sunulan hizmetler 8 farklı başlık altında toplanmıştır. Bu 8 ana başlık ise şöyledir;

  1. Devlet Kurumları
  2. Özel Eğitim ve Özel Öğretim
  3. Personel İşlemleri
  4. Ölçme Değerlendirme
  5. Mali Takip Modülleri
  6. Diğer Projeler
  7. Kurum Listesi
  8. TABB-Doküman Modülü

Kişiler siteye giriş yaptıktan sonra ilk olarak bu başlıkları seçmesi ve ardından alt menüler üzerinden tercih yapması gerekmektedir. Böylece işlemler sorunsuz bir şekilde gerçekleşebilecektir. Bu başlıklar ise sitenin sol tarafında bulunmaktadır. Siteye giriş yaptığınızda bu açıdan soldaki menüyü kullanarak kolayca hizmet ekranlarına erişim sağlayabilirsiniz. Sitedeki menüsünün görünümü ise şöyledir;

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM SİSTEMLERİ-13-

Kişilerin belirtilen hizmetlerden yararlanabilmesi adına ise yetkili bir üyeliğe sahip olması gerekmektedir. Çünkü hiçbir hizmet üyelik girişi yapılmadan açılmaz. Bu nedenle kişilerin üyelik konusunda da gerekli işlemleri yapması gerekmektedir. Üyelik bilgilerini bilen kişiler direk sisteme giriş sağlayabilir.

MEBBİS Üyelik Girişi Nasıl Yapılır?

MEBBİS üyelik girişi için sitenin üst bölümünde yer alan üyelik bölümü kullanılmalıdır. Bu bölüm şöyledir;

MİLLÎ EĞİTİM BAKANLIĞI BİLİŞİM SİSTEMLERİ-14-

Resimde sarı çerçeve içerisine alan bölüm üyelik giriş formudur. Bu bölüme kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra son olarak doğrulama kodunu girmeniz gerekir. Doğrulama kodu girişinde sorunlar yaşanabilmektedir. Fakat bu konuda yapılacak işlemler sağ kutucukta yer alan rakamların güvenlik kodu bölümüne girilmesidir. Resimdeki örnekte doğrulama kodu 6843 olarak belirlenmiştir. Bu nedenle de kişilerin güvenlik kodu bölümüne 6843 rakamlarını girmesi gerekir. Böylece sisteme giriş kolay bir şekilde sağlanabilecektir.

E Devlet İle Mebbis Giriş

MEBBİS için kişilere sunulan bir diğer giriş seçeneği ise e devlet giriş seçeneği olmaktadır. Bu noktada kişilerin sistem tarafından tanımlanması önemlidir. Aksi halde e devlet girişi başarılı olsa dahi sisteme erişim sağlanmayacaktır. Bu nedenle devlet giriş konusunda kişilerin önceliği olarak bu işleme dikkat etmesi gerekecektir. Bu şartların sağlanması halinde ise işlemlere başlanabilir. MEBBİS e devlet girişi için ilk olarak siteye giriş yapılması gerekmektedir. Siteye giriş yapıldığında ise sağ üst köşede yer alan e devlet giriş seçeneği değerlendirilmelidir. Bu bölüm ise şöyledir;
mebbis (1)

Sarı çerçeve ile işaretli bölümde de görüleceği gibi kişiler direk e devlet girişi bölümü üzerinden giriş işlemlerine başlayabilir. Bu bölüme tıkladıktan sonra sayfa sizi e devlete yönlendirecektir. Bu bölümde ise e devlet üyelik bilgilerinizi kullanmanız gerekecektir. Bu yönlendirme ekranı ise şöyledir;

mebbis (2)

Bu sayfada üyelik bilgilerinizi girdikten sonra tekrar MEBBİS’e yönlendirme yapılacaktır. Eğer üyeliğinizde herhangi bir yetki sorunu yoksa MEBBİS paneline giriş yapılacaktır. Fakat üyelikte sorun olması halinde sistemde şöyle bir hata mesajı yayınlanır.

mebbis (3)

Bu tür durumlarda hesabınızı kontrol etmeniz ya da destek almanız gerekecektir.

MEBBİS Giriş Sorunları

Kişilerin MEBBİS sistemien giriş yapabilmesi adına belirtilen seçenekler dışında herhangi bir seçeneği yoktur. Giriş konusunda sorun yaşayan ya da giriş yapamayan kişilerin ise bu konuda destek alması yeterli olacaktır.
Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

sorgula.gen.tr 2016 hakları saklıdır.Sitemizin devlet kurumlarıyla herhangi bir alakası olmadığı gibi sizinle paylaştığımız yazılar tamamen bilgilendirici ve yönlendirici içeriklerden oluşmaktadır.T.C Devletinin vergi işlemlerinin yapıldığı resmi internet sitesi www.gib.gov.tr sitesidir.