NOTER ARAÇ ALIM SATIŞ İŞLEMLERİ

NOTER ARAÇ ALIM SATIŞ İŞLEMLERİ

Türkiye’de araç alım ve satım işlemlerinde resmi olarak noter üzerinden gerçekleştirilecek işlemler ile birlikte kesinlik kazanmaktadır. Noter üzerinden onaylanmamış hiçbir işlem kesinlik kazanmadığından dolayı resmi olarak sayılmaz. Bu nedenle araç alacak ya da araç satacak kişilerin mutlaka noter huzurunda işi resmiyete dökmesi gerekmektedir. Araçların noter üzerinden alım ve satım işlemlerinin yapılması sırasında hem alıcı hem de satıcı kişinin hazır olması gerekmektedir. Eğer bir kişinin yerine vekalet edecek bir kişi bulunuyorsa vekalet belgesinin de hazır tutulması gerekmektedir. Gerekli vekalet belgesi olmaması halinde kişilerin herhangi bir işlem yapabilmesi mümkün olmayacağından dolayı araç alım ve satım işlemlerinin noterde tamamlanması mümkün olmayacaktır.

Noter İşlem Ücreti

Noter araç satış işlemlerinde dikkat edilecek diğer bir detay kişilerin işlem ücretini ödemesidir. Özellikle araç satış işlemlerinde işlem ücretleri aracı alacak kişi tarafından ödenir.100 ile 200 TL gibi bir ücret gerektiren noter araç alım satım işlemlerinde kişilerin bu ücreti ödemesi ile birlikte son işlem de tamamlanmış olmaktadır. Yapılan işlemler sonucunda aracın ruhsatı kişinin üzerine geçirilerek kayıt yapılır. Böylece araç aracı yeni alan kişinin üzerine kayıtlı olarak araç satın alma işlemleri tamamlanmaktadır.

Türkiye’de noter üzerinden yapılan işlemlerde herhangi bir hata olması söz konusu değildir. Bu bakımdan satışında çeşitli kusurların bulunduğu bir aracın satılması ve bu satış ile birlikte yeni araç sahibinin mağduriyet yaşaması söz konusu olmayacaktır. Herhangi bir trafik cezası ya da vergi borcu olan araçların da yine noter üzerinden satılması mümkün değildir. Bu tür durumlarda aracın satışına engel olan tüm durumların ortadan kaldırılması ve ardından satış işlemlerinin tekrarlanması gerekmektedir. Ancak bu şekilde kişilerin araç satış işlemlerini yapabilmesi mümkün olacaktır.
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

sorgula.gen.tr 2016 hakları saklıdır.Sitemizin devlet kurumlarıyla herhangi bir alakası olmadığı gibi sizinle paylaştığımız yazılar tamamen bilgilendirici ve yönlendirici içeriklerden oluşmaktadır.T.C Devletinin vergi işlemlerinin yapıldığı resmi internet sitesi www.gib.gov.tr sitesidir.