NOTER VEKALET ÜCRETLERİ SORGULAMA

NOTER VEKALET ÜCRETLERİ SORGULAMA

Kişilerin başka birisi adına işlem yapabilmesi adına vekalet verilmesi gerekmektedir. Vekalet verilmeden resmi işlemlerin yapılması söz konusu değildir. Bu bakımdan eğer başka birisi adına sürekli işlem yapılması gerekiyorsa öncelikli olarak vekaleti alınması gerekebilir. Vekalet alan kişiler vekalet süresinin geçerli olduğu süre boyunca hangi konuda vekalet verilmesi işlemlerin kişinin izni olmaksızın yapma yetkisine sahip olmaktadır. Bu açıdan alım satım işlemlerinden diploma vekaletine kadar pek çok farklı konuda kişilerin vekalet alabilmesi, bu vekalet kapsamında ihtiyaçlarını karşılayabilmesi söz konusudur. Vekalet verilmesi için kişilere bazı belgeleri ihtiyacı vardır ve bu belgelerin tamamlanmasının ardından gerekli olan müracaat yapılabilir.

Vekalet için Gerekli Belgeler

Vekalet verecek olan kişinin nüfus cüzdanı ve TC Kimlik Numarası

Vekalet verilecek olan kişinin adı, soyadı ve kimlik numarası

Tapu bilgileri (Gayrimenkul ile ilgili işlemlerde)

Ruhsat bilgileri (Araç satışı ile ilgili işlemlerde)

2 adet fotoğraf

Belirtilen belgeler ile müracaat edecek kişilerin vekalet için gerekli olan işlemleri noterde yapılacak ve ardından kişilere vekaletin tamamlandığına dair resmi bir belge verilecektir. Bu belgenin verilmesiyle birlikte kişiler kolay bir şekilde vekalet işlemlerini tamamlayarak resmi işlemlerini yapmaya başlayabilir.  Vekalet alan ve vekalet veren kişinin arasındaki anlaşmalara bağlı olarak bu vekalet süresince çeşitli resmi işlemler, alım-satımlar gerçekleştirilebilir.

Vekalet işlemlerini noter üzerinden yapacak kişilerin aynı zamanda vekalet ücreti geri ödemesi gerekir. Bir defaya mahsus olan bu işlemlerde vekalet belgesinin alınabilmesi adına ödemenin yapılması gerekmektedir. 2016 yılı itibariyle geçerli olan vekalet ücretleri işlemlere göre farklı bir şekilde belirlenmiştir. Bu bakımdan belirtilen bilgiler dahilinde kişinin vekalet işlemlerini yapabilmesi mümkün. Vekalet ücretleri için kişilerin bu detaylara dikkat etmesi yeterli olacaktır. Araç satışı, diploma, avukat ya da noter tapu vekalet işlemlerinde ayrı ücretlendirme uygulanır.

2016 Vekalet Ücretleri Ne Kadar?

Yıl           Tür         Ücret

2016      Araç Satış Vekalet Ücreti             78,58 TL

2016      Diploma için Vekalet Ücreti        57,43 TL

2016      Avukat Vekaletname Ücreti       83,71 TL

2016      Noter Tapu Vekalet Ücreti (GayriMenkul Alış-Satış)       111,07 TL
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

sorgula.gen.tr 2016 hakları saklıdır.Sitemizin devlet kurumlarıyla herhangi bir alakası olmadığı gibi sizinle paylaştığımız yazılar tamamen bilgilendirici ve yönlendirici içeriklerden oluşmaktadır.T.C Devletinin vergi işlemlerinin yapıldığı resmi internet sitesi www.gib.gov.tr sitesidir.