TRAFİK PARA CEZALARININ ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

TRAFİK PARA CEZALARININ ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

Trafik cezası alan kişilerin ödemelerini yapması noktasında mevzuatlarda detaylar belirlenmiş ve trafik cezaları ödemelerinin bu mevzuatlara uygun bir şekilde yapılması istenmiştir.

Trafik cezası alan kişilerin cezalarının kesinleşmesi halinde, bölgedeki vergi dairesi ve bankalar üzerinden işlem yapılabilmektedir. Bazı durumlarda kişilerin tebligatının sisteme işlenmemiş olması da mümkündür. Bu tür durumlarda tebligat üzerinden ödemeler gerçekleştirilebilir.

Güncelleme Tarihi 07.11.2015

Trafik Cezası Erken Ödeme İndirimi

Trafik cezası olan kişilerin cezalarını 15 gün içerisinde ödemesi halinde indirimli bir şekilde cezalar ödenmiş olacaktır. Bu açıdan ilgili hizmetten yararlanılması ile birlikte kolaylık da sağlanacaktır. Trafik cezaların ödemek isteyenler online bankacılık sistemlerini kullanması bu konuda kolaylık sağlayacak ve online olarak ödemeler yapılabilecektir.

Online bankacılık sistemleri ile yapılacak ödemelerde kişiler kredi kartı ile ödeme yapmak zorunda değildir. Bu seçenekte kişilerin bankalardaki hesapları üzerinden gerekli olan ceza miktarı tahsil edilebilir. Bu bakımdan kredi kartı kullanmayan ya da kredi kartı ile trafik cezası ödemesi yapmak istemeyen kişiler için belirtilen hizmet yararlı olacaktır.

Trafik cezası ödeme işlemlerinde kişilerin erken ödeme indirimi gibi imkanlar da online olarak yapılacak ödemelerde kişilere sağlanmaktadır. Bu açıdan herhangi bir tereddüt yaşamadan, cezanızı trafik cezası ödeme kanalları aracılığı ile ödeyebilirsiniz. Gerek bankacılık gerekse resmi ödeme kanalları üzerinden yapılan ödemelerde herhangi bir komisyon alınmamakta ve sadece ceza tutarı tahsil edilmektedir. Bu bakımda hizmetler arasında herhangi bir fark bulunmamaktadır.

Trafik cezası alan ve bu cezasını ödemeyen kişiler için ise faiz işlemleri uygulanmaktadır. Cezaya uygulanacak faiz ile birlikte ceza miktarı artarken, kişilerin araç satış gibi işlemleri yapması da mümkün olmamaktadır. Araç satış işlemleri öncesinde araç üzerindeki tüm borçların ödenmesi gerekir. Aksi halde araç satış işlemleri gerçekleştirilemeyecektir.
Etiketler: , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Salih gök dedi ki:

    42 HT 651 plakalı aracımın trafik cezası varmı?

Yorum Yaz

sorgula.gen.tr 2016 hakları saklıdır.Sitemizin devlet kurumlarıyla herhangi bir alakası olmadığı gibi sizinle paylaştığımız yazılar tamamen bilgilendirici ve yönlendirici içeriklerden oluşmaktadır.T.C Devletinin vergi işlemlerinin yapıldığı resmi internet sitesi www.gib.gov.tr sitesidir.