UYAP DOSYA SORGULAMA

UYAP DOSYA SORGULAMA

Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olarak adlandırılan ve kısa olarak UYAP denilen portal üzerinden mahkeme bilgisi, dosya sorgulaması yapılabilmektedir. Adalet Bakanlığı tarafından faaliyet geçirilen bu Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi, kişilerin bu konularda bilgi almasını sağlamak amacıyla açıldığı gibi online bir ağ oluşturulmasını sağlamıştır.

UYAP’tan Yararlananlar

Öyle ki bu sayede avukatlar, vatandaşlar ve kurum çalışanları belgeler üzerinde online olarak düzenleme ve aktarım yapabilmektedir. Tüm bunlar internet üzerinden herkesin bilgi almasını sağlayarak işlemlerini kolay hale getirmektedir. Bu imkandan tüm vatandaşlar yararlanabildiği gibi giriş yapmak için vatandaş giriş sayfası tercih edilmelidir.

Güncelleme Tarihi: 07.11.2015

UYAP Giriş Ekranları

UYAP üzerinden bilgi alınması ve işlem yapılabilmesi için farklı giriş ekranları oluşturulmuştur. Bu nedenle kişilerin mutlaka bu konuda uygun olan giriş seçeneklerini kullanması ve sisteme bu şekilde ulaşması gerekmektedir.

UYAP üzerinden işlem yapacak kişilerin yaşadığı en büyük problemlerden birisi giriş ekranlarıdır. Giriş konusunda e devlet üyeliği ile sisteme erişim sağlanması nedeniyle kişilerin e devlet üyeliğinin olması gerekmektedir. Üyeliği olmayan kişilerin bu konuda ilk olarak yapması gereken üyelik almaktır. Üyelik almak için PTT gibi kurumlara müracaat gerekebilmektedir. Bu bakımdan giriş ekranında yer alan üyelik giriş seçeneklerinin değerlendirilmesi ve sisteme böylece erişim sağlanması gerekmektedir.

Sisteme giriş için UYAP üzerinden ilk olarak e devlete yönlendirilme yapılmakta ve giriş başarılı olduktan sonra sistem tekrar UYAP’a yönlendirilmektedir. Bu açıdan kolay bir şekilde geçiş yapılarak işlemler yapılabilmektedir. UYAP üzerinden mahkeme dosya sorgulama gibi adli durumlar ile ilgili pek çok işlem yapılması, bu konuda vatandaşların sistemi kullanmasını sağlamıştır ve yoğun olarak ilgi gören sistemler kullanılmaktadır.

UYAP DOSYA SORGULAMAK İÇİN: TIKLAYINIZ
Etiketler: , , ,

Yorum Yaz

sorgula.gen.tr 2016 hakları saklıdır.Sitemizin devlet kurumlarıyla herhangi bir alakası olmadığı gibi sizinle paylaştığımız yazılar tamamen bilgilendirici ve yönlendirici içeriklerden oluşmaktadır.T.C Devletinin vergi işlemlerinin yapıldığı resmi internet sitesi www.gib.gov.tr sitesidir.