UYAP VATANDAŞ GİRİŞİ

UYAP VATANDAŞ GİRİŞİ

Türkiye’de hizmete sunulan UYAP kişilerin mahkeme ve diğer adli durumlar hakkında bilgi almasını sağlamaktadır. Bu bakımdan kullanıma sunulduğu ilk günden itibaren Türkiye’nin online hizmetlerinde en çok yararlanılan uygulamalarından bir tanesi UYAP olmuştur.

UYAP sisteminden yararlanmak isteyen kişilerin statülerine göre uygun giriş ekranlarını seçmesi gerekmektedir. Kişilerin kendi işleri doğrultusunda UYAP avukat girişi gibi giriş sayfalarını kullanabilecektir. Aynı zamanda tüm vatandaşlar tarafından kullanılabilecek UYAP vatandaş girişi de bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında kişilerin genellikle UYAP vatandaş girişi bölümünden siteye erişim sağlanması yeterli olacaktır.

UYAP Vatandaş Girişi Nasıl Yapılır?

UYAP vatandaş girişi sayfasına erişim sağlayacak kişiler bu konuda öncelikli olarak aşağıdaki resimde görüldüğü gibi giriş işlemlerini başarılı bir şekilde yapması gerekir. UYAP sistemine giriş yapmak isteyen kişilerin e devlet üyelik hesabını kullanması ve UYAP üzerinden yapılacak geçiş ile birlikte bu üyelik bilgileri ile sistemde oturum açması gerekmektedir. Yapılacak işlemlerde herhangi bir sorunun yaşanmaması halinde kişilerin sistem üzerinden kolay bir şekilde işlemlerine gerçekleştirmesi mümkün olacaktır.

UYAP sistemine giriş yapan kişiler sisteme giriş sonrasında kolay bir şekilde menü üzerinden seçimler yaparak ihtiyaçlarını karşılayabilecektir. UYAP üzerinden en çok yapılan işlem mahkeme sorgulamadır. Kişilerin mevcut mahkemeleri ile ilgili bilgi alabilmesi adına UYAP sistemine giriş yapması yeterli olacaktır. Bu açıdan herhangi bir sorun yaşamak istemeyen kişilerin belirtilen giriş işlemlerini doğru bir şekilde yapması yeterli olacaktır. https://vatandas.uyap.gov.tr/vatandas/index.jsp adresi üzerinden yapacağınız girişte karşılama ekranı şöyledir;

uyap-vatandas

UYAP Mahkeme Sorgulama

UYAP üzerinden işlem yapacak kişilerin mahkeme ile ilgili tüm detaylar öğrenebilmesi mümkün olduğundan dolayı özellikle mahkemesi olan kişiler için ciddi bir seçenek yaratılmış durumdadır. Bu açıdan mahkeme durumunu öğrenmek ya da mahkemenin ilerleyişi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen kişilerin UYAP üzerinden sorgulama yapması yeterli olacaktır . Üstelik sadece üyelik bilgilerinin mevcut olması kişilerin bilgi almasını önünü açmaktadır. Bu bakımdan mahkemenin mevcut durumu ile ilgili bilgi almak istediğiniz kurumlarda sizler de UYAP üzerinden işlem yapabilir ve kolay bir şekilde ihtiyaçlarımızı karşılayabilirsiniz.

UYAP ile yapılabilecek işlemlerden bir diğeri ise herhangi bir mahkemenin olup olmadığını sorgulamaktır. Kişiler hakkında herhangi bir mahkeme olup olmadığını yine sorgulama yaparak öğrenebilmektedir. Bu açıdan bakıldığında kişilerin mahkeme konusundaki en büyük yardımcısı UYAP olmaktadır. Herhangi bir sorun yaşamak istemediğiniz durumlarda e devlet üyeliğinizin aktif olması yeterli olacaktır. Aynı zamanda sistem üzerinden yapacağınız işlemlerde herhangi bir problemin yaşanması halinde konu ile ilgili destek alabilmeniz de mümkündür. Bu bakımdan kişilerin kolay bir şekilde bilgiye erişebilmesi adına her türlü ortam ve altyapı hazırlanmış durumdadır.

UYAP üzerinden mahkeme sorgulama işlemlerinin yapacak kişilerin e devlet üyeliğine sahip olması nedeniyle UYAP dışında mahkeme sorgulama işlemlerinin e devlet üzerinden de yapılabilmesi mümkündür. Bu bakımdan daha pratik bir kullanım elde etmek isteyen kişilerin e devlet sistemine giriş yaptıktan sonra e devlet mahkeme sorgulama hizmetinden yararlanması yeterli olacaktır. Böylece ihtiyacınız doğrultusunda ister UYAP isterse e devlet üzerinden kolay bir şekilde işlem yapabilir ve mahkeme ile ilgili bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Yapacağınız tüm işlemler ücretsiz bir şekilde gerçekleştirileceğinden dolayı herhangi bir ücret ödemeden istediğiniz zaman mahkeme sorgulamasını gerçekleştirebilirsiniz.

Üstelik belirtilen sistemlerin mobil uygulamaları da bulunduğundan dolayı kişilerin cep telefonlarını kullanması ve mobil uygulamalar aracılığıyla mahkeme bilgilerine ulaşması da alternatif bir yöntemdir. Kullanılacak yöntemin herhangi bir önemi olmaksızın ulaşılacak olan tüm bilgiler aynı olacak ve kişiler kolay bir şekilde mahkeme konusundaki ihtiyaçlarını karşılayabilecektir.
Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz

sorgula.gen.tr 2016 hakları saklıdır.Sitemizin devlet kurumlarıyla herhangi bir alakası olmadığı gibi sizinle paylaştığımız yazılar tamamen bilgilendirici ve yönlendirici içeriklerden oluşmaktadır.T.C Devletinin vergi işlemlerinin yapıldığı resmi internet sitesi www.gib.gov.tr sitesidir.